کاغذ کتاب

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ: 1400-02-12

زمان تقریبی مطالعه: ۷ دقیقه

کاغذ کتاب

مقدمه کاغذ کتاب

به ضرس قاطع می‌توان گفت که دنیای کاغذ کتاب بیش از ۵۰ نوع می‌باشد. منتها به مراتب در این مقاله گروه تحقیق کتاب تو کتاب سعی دارد ۳ نوع از اصلی‌ترین و کارآمدترین کاغذها در عرصه‌ی چاپ و نشر کتاب را معرفی نماید. همچنین پیش از آن، صفر تا صد مراحل تولید کاغذ برای شما کاربران گرامی توضیح داده می‌شود.

از صفر تا صد تولید کاغذ کتاب

ابتدا درختان جنگل‌ها به وسیله‌ی دستگاه‌های بزرگی به سرعت قطع شده و درجا ریزریز می‌شوند. سپس پس از انتقال به کارخانه با مواد شیمیایی از جمله سود، سولفات یا سولفیت و مقدار زیادی آب داغ مخلوط می‌کنند.

در نتیجه خمیری از رشته‌های سلولزی به دست می‌آید. و خمیر را روی یک توری فلزی قرار می‌دهند تا آب اضافی جذب شده در مواد به طور کل خارج شود. سپس با استفاده از چند غلطک خمیر را می‌غلطانند که آب اضافی خود را از دست بدهد. و مجدداً چندین بار این کار با غلطک انجام می‌شود تا خمیر آب خود را بیشتر از دست بدهد.

سرانجام خمیر که به صورت ورق‌های دراز درآمده است از لابه‌لای یکسری غلطک‌های داغ عبور کرده. تا خشک شود و نتیجتاً به صورت کاغذ در می‌آید.

در انتها با قرار دادن کاغذ در دستگاهی مرتبط با کامپیوتر، میزان کلفتی کاغذ، اندازه‌ی آب و شمار سوراخ‌های احتمالی را بررسی کرده. در صورتی که کلفتی کاغذ در همه نقاط یکسان، اندازه‌ی آب مناسب و تعداد سوراخ‌ها زیاد نباشد یعنی آنکه کاغذ بی‌نقص بوده. در نتیجه برش خورده و به بازار کاغذ ارسال می‌گردد.

در مواقعی که مدیر کارخانه بخواهد کاغذی با سطح صاف‌تر داشته باشد و کاغذ آب کمتری جذب کند، از درخت کاج رزین یا نشاسته‌ای استخراج می‌کنند و به آن می‌افزایند.

همچنین در مواقعی هم که مدیر کارخانه بخواهد کاغذ بسیار نرم و سفید تولید کند، خمیر را از لابه‌لای غلطک‌هایی که دمای بیشتری از نرمال آن دارد عبور می‌دهند. و سطح آن را با مخلوط خاک چینی و آب می‌پوشانند. همچنین برای محکمتر شدن کاغذ می‌توانند به آن پنبه اضافه کنند.

 

انواع کاغذ کتاب

سه نوع از اصلی‌ترین و کارآمدترین کاغذها در عرصه‌ی چاپ و نشر کتاب عبارتند از:

۱- تحریر

۲- گلاسه

۳- بالکی

 

۱- کاغذ تحریر

به طور کلی کاغذ تحریر به دو نوع شناخته می‌شود. یک نوع آن پوشش‌دار (اندود شده) و نوع دیگر آن بدون پوشش (اندود نشده) می‌باشد. که نوع بدون پوشش آن معمولاً در ایران همان کاغذ تحریر نامیده می‌شود. پس در نتیجه نوع بدون پوشش آن از اصلی‌ترین نوع‌های کاغذ تحریر می‌باشد. زیرا بر روی آن با جوهر مرکب می‌توان به راحتی نوشت. حتی بدون آنکه جوهر مرکب بخواهد به سمت دیگر کاغذ نفوذ پیدا کند.

از مهمترین ویژگی‌های کاغذ تحریر به روشن بودن سطحش و عمر طولانی آن می‌توان اشاره کرد. به طوری که بدون آنکه بخواهد در دراز مدت تجزیه شود. و به همین منظور مناسب برای بایگانی در صده‌های مختلف می‌باشد.

گرماژ کاغذهای تحریر از ۶۰ الی ۱۲۰ گرم بر سانتی‌متر مربع می‌باشد. منتها به مراتب در ایران پرکاربردترین آنها کاغذ ۷۰ و ۸۰ گرمی می‌باشد.

کاغذهای تحریر به دو صورت رول شده و ورق شده وارد بازار می‌شود. که در نمونه اول یعنی رول شده مورد استفاده فرم و فهرست صنعت چاپی و بسته‌بندی قرار می‌گیرد. اما نمونه دوم یعنی ورق شده مورد استفاده در صنعت چاپ و نشر می‌باشد. که در دو سایز ۱۰۰×۷۰ و ۹۰×۶۰ سانتی‌متر مربع ارائه می‌گردد. معمولاً کاغذهای ورق شده را «بند کاغذ» می‌نامند. که هر بند شامل ۵۰۰ برگ می‌باشد. به همین منظور هر برگ از کاغذ بندی قابل تجزیه به سایزهای کوچک‌تر مانند A5، A4، A3 و … می‌باشد.

 

۲- کاغذ گلاسه

کاغذهای گلاسه عمدتاً از انواع کاغذهای روکش‌دار یا همان کُتددار می‌باشند. معمولاً در عوام مردم به آن کاغذ روغنی هم می‌گویند. این نوع کاغذ به دلیل پوشش یکرو یا دورویی که بر کاغذ وارد می‌شود از وزن سنگین‌ترینی نسبت به کاغذ تحریر برخوردار می‌شود. معمولاً گرماژ کاغذهای گلاسه از ۹۰ تا ۳۵۰ گرم بر سانتی‌متر مربع می‌باشد.

کاغذهای گلاسه به چند دلیل باعث می‌شود که جوهر مرکب بر روی سطح آن باقی بماند. در نتیجه با مطلوبیت چاپ و بالارفتن کیفیت کمک می‌کند. می‌توان از دلایل آن ابتدا به صاف بودن سطح کاغذ سپس به نداشتن بافت اشاره کرد.

کاغذ گلاسه بر خلاف کاغذ تحریر تنها به یک صورت ورق شده عرضه می‌گردد و دقیقاً سایزهای ورق آن مانند کاغذ تحریر به دو نوع ۱۰۰×۷۰ و ۹۰×۶۰ سانتی‌متر مربع تقسیم می‌شوند. این نوع کاغذ با توجه به پوششی که بر روی آن اضافه میکنند به دو صورت گلاسه مات و گلاسه براق معرفی می‌گردند. از مهمترین ویژ‌گی کاغذ گلاسه به مقاوت بسیار بالای آن می‌توان اشاره کرد.

گرماژهای بین ۹۰ تا ۱۳۵ گرم را در چاپ برگه‌های داخلی کتاب می‌توان استفاده کرد. منتها به دلیل آنکه هم قیمت و هم وزن کتاب بیشتر می‌شوند چاپخانه‌های کتاب در ایران ترجیح می‌دهند از کاغذهای دیگری به جای گلاسه استفاده کنند. اما الزاماً از گرماژهای ۲۵۰ تا ۳۵۰ گرم در چاپ جلد کتاب استفاده میکنند زیرا این نوع گرماژهای گلاسه از بالاترین مقاومت کاغذ برخوردار هستند.

 

۳- کاغذ بالکی

در ایران کاغذ بالکی معمولاً به کاغذ سبک یا کاغذ سبز نیز معروف می‌باشد. باید حتماً ابتدا این نکته را در نظر بگیرید که کاغذ بالکی همان کاغذ کاهی نیست زیرا برای تولید کاغذ کاهی از مواد شیمیایی استفاده می‌شود. اما برای تولید کاغذ بالکی با وسیله‌های مدرن بافت کاغذ را متخلخل کرده و به تولید انبوه می‌رسانند. این نوع کاغذ اساساً از کاغذ تحریر ضخیم‌تر بوده. منتها به دلیل آنکه برای ساخت این نوع کاغذ از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود. بافت بسیار ریزی دارد، به همین منظور از وزن کمتری برخوردار هستند. به همین دلیل در چند سال اخیر بیشتر چاپخانه‌های کتاب بجای استفاده از کاغذ تحریر از کاغذ بالکی استفاده میکنند.

یکی از بزرگترین ویژگی‌های منحصر به فرد این نوع کاغذ به قابل بازیافت بودن آن است. زیرا همانطور که گفته شد از مواد شیمیایی استفاده نشده و طبیعت‌دوستان به تازگی مشتاق خرید کتاب‌هایی با چاپ کاغذ بالکی می‌باشند.

از دیگر ویژگی‌های کاغذ بالکی می‌توان گفت به دلیل آنکه بافت متخلخلی که دارد نوشتن در حاشیه‌های کتاب بسیار راحت‌تر شده است. و این یعنی کاغذ بالکی برای کتاب‌های کمک آموزشی که نیاز به نوشتن در کتاب دارد بسیار مناسب است. منتها به دلیل آنکه رنگ این نوع کاغذ سفید نیست و مانند کاغذ کاهی کدر می‌باشد هنوز آنطور که باید استفاده از این نوع کاغذ در کتاب‌های کمک آموزشی مرسوم نشده است.

از طرفی دیگر به دلیل رنگ و وزنی که کاغذهای بالکی دارند امکان کپی‌ کردن کتاب‌هایی با کاغذ بالکی بسیار دشوار شده است به همین خاطر در آینده اگر در تمامی کتاب‌های در حال چاپ از کاغذ بالکی استفاده شود دیگر بازار کپی‌برداران غیر قانونی جمع می‌شود و پایشان از کشور ریشه‌کن خواهد شد.

 کتاب تو کتاب را در اینستاگرام حمایت کنید

https://www.instagram.com/ketabtooke

برچسب ها :

اخبار مرتبط

با توجه به مطالبی که در این بخش خواندید، این مقالات به شما پیشنهاد می‌گردد.

نظرات کاربران

لطفاً نظرات خود را نسبت به این بخش در کادر زیر وارد فرمایید. فراموش نکنید که نظر شما عزیزان برای ارتقاء فعالیت ما بسیار ارزشمند می‌باشد.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “کاغذ کتاب”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان به سراسر ایران
ارسال کمتر از ۲ ساعت در تهران
سفارش تلفنی با شماره ۶۶۹۵۷۹۸۲-۰۲۱
سلامت بسته بندی

ketabtooketab| All rights reserved