۲۰ کتاب پرفروش دنیا

دسته بندی : اخبار و مقالات
تاریخ: 1400-02-12

زمان تقریبی مطالعه: ۲۰ دقیقه

۲۰ کتاب پرفروش دنیا

مقدمه ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

برای جمع‌آوری ۲۰ کتاب پرفروش دنیا هیچ مرجع خاصی برای تعیین تعداد کل فروخته‌ شده از کتاب‌ها وجود ندارد. زیرا ناشران معمولاً تعداد کتاب فروش‌رفته از هر اثر را اعلام نمی‌کنند. یا آماری که از تعداد کتاب‌های فروش‌رفته‌شان اعلام می‌کنند به هیچ عنوان صحیح نیست.

مخصوصاً در زمانی که قرار است نسخه‌ی فیلم سینمایی یک کتاب به زودی روی پرده سینما بیاید. معمولاً ناشران برتر دنیا در اعلام تیراژ فروش اغراق زیادی می‌کنند.

نکته‌ی دیگری که باعث گیج‌شدن درباره‌ی شمار کتاب‌های منتشر شده می‌شود این است که، بعضی‌ اوقات در طول سال‌های متمادی، تنها یک ناشر اقدام به نشر یک کتاب نمی‌کند. شماری از کتاب‌های معروف و قدیمی را چندین ناشر وارد بازار کتاب می‌کنند. به همین خاطر تهیه‌ی فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا معمولاً کار سختی می‌باشد.

و اما موضوع اصلی که تعیین فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌‌های دنیا را با چالش روبرو می‌کند این است که، پای کتاب‌های مذهبی مانند قرآن و کُتُب مسیحیت و … هم به میان می‌آید. در این مواقع، یافتن شمار کتاب‌های منتشر شده، غیرممکن هم می‌شود. چون بحث خواندن کتاب‌های دینی کاملاً متفاوت است و مقایسه‌ی میزان استقبال از آنها و تعداد مجلدهای فروش‌رفته از آنها با کتاب‌های دُن کیشوت، هری‌پاتر و… قیاسی کاملاً عجیب و نادرست است.

در نتیجه لیستی که در پیشرو داریم بدون احتساب کتب مذهبی و کتاب‌های الکترونیکی می‌باشد. و اعداد و ارقام به صورت حدودی و با توجه به فروش سایت‌های داخلی و خارجی از جمله سایت رسمی آمازون، نیویورک تایمز، گاردین و… می‌باشد. همچنین این آمار در اواخر سال ۲۰۲۰ توسط گروه تحقیق «کتاب تو کتاب» بر اساس اطلاعات متخصصان مذکور گرفته شده است.

همچنین شما علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی میتوانید با کلیک کردن بر روی عناوین زیر، مستقیماً وارد صفحه فروشگاه کتاب تو کتاب شوید و کتاب مذکور را خریداری نمایید.

 

۱- دُن کیشوت؛ ۵۸۰ میلیون نسخه (اسپانیا – ۱۶۱۲) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

۲۰ کتاب پرفروش دنیا دن کیشوت«دن کیشوت» اثر درخشان «میگل دو سروانتس – Miguel de Cervantes»، داستان مردی را روایت می‌کند که آن‌قدر درگیر داستان‌های شوالیه‌های مختلف می‌شود که تصمیم می‌گیرد به یکی از آنها بدل شود. «دن کیشوت» که یکی از اولین رمان‌های بشری است در سال۱۶۱۲ به رشته‌ی تحریر درآمده و روایتگر رویدادهای ناگواری است که شخصیت اول داستان، «کیشوت» در طول سفرش به گوشه ‌و کنار اسپانیا با آنها مواجه می‌شود. «دن‌کیشوت» و تلاش‌هایش برای نجات مردم از ظلم و فائق‌آمدن بر بدی‌ها است، برای سالیان پی‌در‌پی مخاطبان در سراسر جهان را سرگرم کرده و تلاشی شریف، اما بیهوده را برای مبارزه با دشمنانی جعلی به نمایش گذاشته است.

این رمان از دو بخش تشکیل شده است:

اولین قسمت آن «آقای دن کیشوت مانش» و دومین قسمت آن نیز به نام «سر دن کیشوت» بود. همچنین کامل‌ترین ترجمه این رمان از زبان اسپانیایی به انگلیسی، ترجمه جان اورمسبی است.

هر چند که شهرت این رمان به ویژه در اسپانیا بسیار زیاد و مثال‌زدنی است، اما آمار فروش آن همچنان درحد حدس و گمان است. از سوی دیگر این کتاب بسیار قدیمی و در واقع قدیمی‌ترین کتاب در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های جهان است. به همین خاطر زمانی طولانی برای فروش در اختیار داشته و تخمین تعداد مجلدهای فروخته شده از آن کار دشواری است.

قطعا پیداکردن آمار فروش در سال‌های ۱۶۰۰ میلادی کار ساده‌ای نیست. هر چند برخی منابع آمار ۵۸۰ میلیون نسخه‌ی فروش را برای «دن کیشوت» مطرح می‌کنند. اما در واقع، آمار دقیقی نمی‌توان از فروش آن ارائه کرد. درهرحال، در فهرست ما، «دن کیشوت» به عنوان یکی از قدیمی‌ترین کتاب‌ها با شهرتی جهانی، اما آماری نه چندان دقیق از فروش قرار گرفته است.

 

۲-  لغت‌نامه‌ی شینوآ زیدیان؛ ۴۶۰ میلیون نسخه (چین – ۱۹۵۳) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

لغت نامه شینوآ زیدیانلغت‌نامه‌ی شینوآ زیدیان در واقع لغت‌نامه چینی است و اولین‌بار در سال ۱۹۵۳ منتشر شد. این لغت‌نامه به عنوان لغت‌نامه‌ای استاندارد در میان کودکان مدرسه‌ای چین شناخته می‌شود. و به همین خاطر با توجه به جمعیت ۱.۴ میلیاردی کشور چین، استفاده‌ی چشم‌گیر این کتاب باعث شده تا در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا جا پیدا کند.

 

 

 

 

 

 

۳- شازده کوچولو؛ ۲۶۰  میلیون نسخه (فرانسه – ۱۹۴۳) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

۲۰ کتاب پرفروش دنیا شازده کوچولو«کتاب شازده کوچولو»، اثر کودکانه و به شدت اثرگذار «آنتوان دوسنت اگزوپری – Antoine de Saint-Exupéry»، درباره‌ی شاهزاده کوچکی است که در سیارک خود زندگی می‌کند. این کتاب در سال ۱۹۴۳ منتشر شد. ابتدا شهرت و محبوبیت «شازده کوچولو» در فرانسه فراگیر شد. سپس به تمام جهان سرایت کرد. یادبودهای زیادی در ستایش این اثر در سراسر دنیا به وجود آمده است. برای مثال مجسمه‌های شازده کوچولو و… حتی فضانوردان نیز سیارکی را به نام سیارک شازده دوست ‌داشتنی قصه، نام‌گذاری کرده‌اند.

 

 

 

 

 

۴- داستان دو شهر؛ ۲۵۰ میلیون نسخه (بریتانیا – ۱۸۵۹) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

۲۰ کتاب پرفروش دنیا داستان دو شهر«داستان دو شهر»، اثر ارزشمند «چارلز جان هافِم دیکنز – Charles John Huffam Dickens» در سال ۱۸۵۹ به زبان فرانسوی نوشته شد. این داستان با محوریت اختلاف طبقاتی در سطح جامعه و انقلاب فرانسه نوشته شده. و از زهری می‌گوید که گاهی در جریان انقلاب‌ها به گلوی برخی از فعالان جریان‌های انقلابی ریخته می‌شود. در واقع از هیجاناتی صحبت می‌کند که در هر انقلابی، قربانی می‌گیرد. در جمله‌ای از کتاب گفته می‌شود:‌ «آن دوران بهترین و بدترین دوران ممکن بود».

در این کتاب نویسنده زندگی چندین شخصیت را مطابق با این رویداد‌ها دنبال می‌کند. این رمان 45 فصلی در 31 دوره هفتگی، در مجله جدید ادبی دیکنز با عنوان «سال‌گرد» منتشر شده است. از آوریل تا نوامبر  ۱۸۵۹ دیکنز فصل‌های این رمان را برخلاف سه رمان قبلی در هشت بخش ماهانه منتشر کرد.

این کتاب در کتابخانه‌های فراوانی قابل دسترسی است. ضمن اینکه در طول ۱۵۰ سال گذشته، ناشران متعددی دست به چاپ آن زده‌اند. به‌ همین خاطر یافتن آمار دقیق تیراژ آن اصلاً کار ساده‌ای نیست. سر تعداد ۲۵۰ میلیون نسخه فروش‌رفته از آن بحث‌هایی وجود دارد. اما با توجه به اینکه سالانه تعداد زیادی از دانشجویان و دانش‌آموزان آمریکایی ملزم به خواندن آن هستند، آمار مذکور چندان هم دور از انتظار نیست.

 

۵- ارباب حلقه‌ها؛ ۱۹۰ میلیون نسخه (انگلستان – ۱۹۵۴) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

۲۰ کتاب پرفروش دنیا ارباب حلقه‌هافانتزی در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا نقش مهمی برعهده دارد. جالب است که در این فهرست، خبری از کتاب‌های علمی-تخیلی نیست. ارباب حلقه‌ها اثر «جِی.آر.آر تالکین – J.R.R. Tolkien»، در واقع جی.‌آر.آر مخفف کلمه جان رونالد روئل (John Ronald Reuel) می‌باشد. بی‌اغراق فانتزی‌ترین و تخیلی‌ترین رمان دنیا است. این رمان پایه‌های شکل‌گیری ژانر تخیلی مدرن را بنا کرد. البته به دلیل اینکه «ارباب حلقه‌ها» کتابی چند جلدی است، انتخاب آن برای این فهرست کمی با تقلب توأم است. ولی حتی با درنظر گرفتن این موضوع هم، ارباب حلقه‌ها هم‌چنان از پرفروش‌ترین‌های دنیا است. ناشر اولیه‌ی آن در سال ۱۹۵۴ به دلیل مصلحت‌هایی در زمینه‌ی چاپ و نشر، این کتاب را در جلدهای مختلف منتشر کرده بود.

در خلاصه داستان آمده: در زمان باستان، حلقه‌های قدرت، به وسیله سئورون، ارباب تاریکی‌ها، ساخته شد. و او یک حلقه را از قدرت خود پر کرد تا بدین وسیله بتواند بر دیگران حکومت کند. ولی طی اتفاقاتی این یک حلقه را از او گرفتند. او این حلقه را در سرزمین میانه یافت، اما دوباره آن را از دست داد. و بعد از چند سال به دست هابیت بیلبو بگینز افتاد. سئورون با تلاش خود همه حلقه‌های بزرگ را جمع کرد. اما پیوسته در پی حلقه یگانه بود تا سلطه‌اش را به وسیله آن تکمیل کند؛ ولی  در آخر حلقه با افتادن در گودال نابود شد.

 

۶- هری پاتر و سنگ جادو؛ ۱۵۰ میلیون نسخه (انگلستان – ۱۹۹۷) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

۲۰ کتاب پرفروش دنیا هری پاتر و سنگ جادوارائه‌ی آمار فروش اولین جلد از داستان‌های هری پاتر یعنی همان پسرک جادوگری که در دنیایی مدرن و جادویی به سر می‌برد، در داستان هری پاتر و سنگ جادو، هری می‌فهمد که یک زندگی‌ عادی دارد؛ ولی نمی‌داند که تا چه اندازه مشهور است و به وسیله خاله و شوهر خاله‌اش، عمو ورنون، که از او می‌ترسند، می‌فهمد که پدر و مادرش جادوگر هستند.

هری به دنبال سرنخ‌هایی برای کشف یک سری از این حقایق است. و در این میان با یک غول دوست‌داشتنی و مهربان آشنا می‌شود که مقدمات وارد شدن او را به مدرسه جادوگری فراهم می‌کند. و به این ترتیب او را داخل دنیای مرموزی می‌بیند که هرگز نمی‌دانسته آن‌ جا وجود دارد.

هری پاتر و سنگ جادو نمونه‌ای از دشواری تهیه‌ی فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های جهان است. با اینحال این کتاب، به قلم «جی.کی رولینگ – J.K. Rowling»  اولین بار در سال ۱۹۹۷ به چاپ رسید. و برای فروش آن از همه‌ی روش‌های فروش مدرن بهره گرفته شد.

درهرحال با وجود ناشران مختلف در کشورهای گوناگون و ناشران مختلف در آمریکا، نمی‌توان آمار دقیقی درباره‌ی تیراژ هری‌پاتر به دست آورد.

 

۷- و سپس هیچکس نبود؛ ۱۴۰ میلیون نسخه (انگلستان ۱۹۳۹) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

و سپس هیچکس نبوددر سال ۱۹۳۹، «آگاتا کریستی – Dame Agatha Christie» کتاب افسانه‌ای «و سپس هیچکس نبود» را روانه‌ی بازار کرد. این کتاب، داستان قتل‌های زنجیره‌ای در جزیره‌ای است که هر یک براساس بخشی از شعری کودکانه صورت گرفته‌اند. یعنی هر مورد قتل با بخشی از شعری بچه‌گانه هم‌خوانی دارد. و نهایتا پایانی به شدت هوشمندانه راز این قتل‌ها را برملا می‌سازد. آمار دقیقی درباره‌ی فروش این کتاب وجود ندارد.

شهرت آگاتا کریستی به ۶۶ رمان و ۱۴ داستان او در ژانر راز و رمز است. بیش از سی فیلم نیز بر اساس آن‌ها ساخته شده است.

در این جا به بخشی از کتاب می‌پردازیم:

ده – ده نفر از غریبه‌ها در جزیره دور‌افتاده دون در شمال کانادا، به وسیله اتفاقات مرموزی به دام می‌افتند.

نه – هنگام شام، یک پیام ضبط شده، هر یک از آن‌ها را به داشتن یک گناه مخفی متهم می‌کند و در پایان شب، یکی از مهمانان می‌میرد.

هشت – در اثر یک طوفان شدید دريا، با شمارش تعدادشان، یکی پس از دیگری به حال مرگ می‌افتند.

هفت – کدام یک از آن‌ها قاتل است و آیا هیچ کدام از آن‌ها زنده می‌مانند؟

 

۸- رویای تالار سرخ؛ ۱۲۰ میلیون نسخه (چین – ۱۷۹۱) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

رویای تالار سرخاین رمان چینی به داستان رونق و افول یک خاندان چینی در زمان سلطنت خاندان «چینگ» می‌پردازد. «رویای تالار سرخ» را «کائو ژوکین -Cao Xueqin » در سال ۱۷۹۱ منتشر کرد. این اثر یکی از برترین‌های ادبیات کلاسیک چین به شمار می‌رود و برای بررسی و مطالعه‌ی آن یک زمینه‌ی مطالعاتی ادبی تعریف شده است.

داستان کتاب بر محور تنزل سلسه کینگ می‌چرخد و سقوط نهایی یک خانواده متمول را به تصویر می‌کشد. این رمان با عنوان «داستان سنگ» نیز نامیده می‌شود. تالار سرخ پنج جلد دارد و در آن‌ها از شکوه و انحطاط خانواده جیا سخن گفته می‌شود و زندگی یک خانواده چینی را با تاکید براعتقاد بودایی بیان می‌کند.«رویای تالار سرخ» هنوز هم پرمخاطب است و می‌توان از آن ایده‌ها و فرضیه‌های مختلفی استخراج کرد. و اما با توجه به جمعیت حدود ۱.۴ میلیاردی چین این آمار ۱۲۰ میلیون نسخه‌ای شاید کمی کمتر از تعداد واقعی باشد.

 

 

۹- شیر، جادوگر و جالباسی؛ ۱۱۰ میلیون نسخه (ایرلند شمالی – ۱۹۵۰) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

شیر، جادوگر و جالباسی«سی. اس. لوئیس – C.S. Lewis» نویسنده‌ی کتاب «شیر، جادوگر و جالباسی» این اثر تخیلی با زمینه‌های مذهبی را در سال ۱۹۵۰ منتشر کرد. این کتاب که در ظاهر برای کودکان است، در طول جنگ جهانی دوم و به سبک رمان‌هایی نوشته شده که در آنها دری جادویی، شخصیت‌ها را به سمت دنیایی دیگر هدایت می‌کند. دنیایی جادویی که «در» واسطه‌ی پیوندزدن آن با واقعیت است. این فرمول در نوشتن بعدها مورد استفاده «جی.کی. رولینگ» هم قرار گرفت و اتفاقاً تجربه‌ای موفق هم برای او رقم زد.

شخصیت اصلی داستان «لوئیس» به سرزمینی به نام «نارنیا» رهسپار می‌شود. جایی که حیواناتی با شخصیت‌های انسانی، مردمی فوق‌العاده و شیری قدرتمند و بزرگ وجود دارد. براساس این داستان اصلی، مجموعه داستان‌های دیگر سرزمین «نارنیا» هم نوشته شده است. مثل سایر موارد موجود در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا این اثر هم به فیلم تبدیل شده است.

 

 

۱۰- راز داوینچی؛ ۱۰۰ میلیون نسخه (آمریکا – ۲۰۰۳) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

راز داوینچی«دن بروان – Dan Brown» در سال ۲۰۰۳، رمانی معمایی درباره‌ی توطئه‌هایی برای پنهان‌کردن رازهای کلیسای کاتولیک نوشت.

بدیهی است که با اعتراضات کلیسای کاتولیک و تقبیح این رمان، اقبال و توجه مردم نسبت به آن بیشتر شد. حتی فیلم آن نیز با هنرنمایی «تام هنکس» روی پرده‌ی سینماها آمد.

«راز داوینچی» نشان داد که آثار معمایی نیز در رقابت با آثار تخیلی، حرف‌هایی برای گفتن دارند. به ویژه زمانی که قصه از داستان قتلی ساده پا را فراتر می‌گذارد و به کشف رازهای تاریخی و تاریک گذشته می‌پردازد.

ماجرای راز داوینچی به شرح زیر است:

رابرت لنگدان در پاریس، طی یک تماس تلفنی از مرگی که اتفاق افتاده بود آگاه می‌شود. رییس موزه لوور به قتل رسیده بود و بدنش پر از نشانه‌های گیج کننده و عجیب و غریب بود. پروفسور لنگدان و سوفی با این علائم گیج‌کننده رو‌به‌‌رو می‌شوند. و به دنبال سر‌نخی هستند که آن را در آثار داوینچی می‌یابند.

رئیس دیر صهیون که رئیس موزه لوور هم بوده است، از یک جامعه سری شامل اسحاق نیوتن، ویکتور هوگو و داوینچی و راز تاریخی نفس‌گیر آن‌ها محافظت می‌کند. لنگدان و سوفی تصمیم می‌گیرند که این سر‌نخ‌ها را کشف کنند.

 

۱۱- بیندیشید و ثروتمند شوید؛ ۹۵ میلیون نسخه (آمریکا – ۱۹۳۷) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

۲۰ کتاب پرفروش دنیا ببینید و ثروتمند شوید«ناپلئون هیل – Napoleon Hill» نویسنده‌ی کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید است. گاهی‌اوقات از او به عنوان پدر جنبش خودیاری در آمریکا یاد می‌شود. این نویسنده با مطالعه‌ی زندگی افراد سالم و ثروت‌مند به فرمولی برای رسیدن به موفقیت فردی دست پیدا کرد. این کتاب او در سال ۱۹۳۷ در اوج رکود بزرگ یعنی دوران پیش از جنگ جهانی دوم منتشر شد. «هیل»، فرمول موفقیت را در قالب سیستمی فلسفی برای افرادی ارائه کرد که ظاهرا فاقد درک درستی از فرمول موفقیت در زندگی خود هستند. این کتاب برای سال‌های متمادی در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا قرار داشت و انقلابی در نشر کُتُب در حوزه‌ی توسعه فردی به پا کرد.

 

 

 

 

۱۲- هری پاتر و شاهزاده‌ی دورگه؛ ۹۰ میلیون نسخه (انگلستان – ۲۰۰۵) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

۲۰ کتاب پرفروش دنیا هری پاتر و شاهزاده دورگه«هری پاتر و شاهزاده‌ی دورگه»، ششمین کتاب از مجموعه‌ی ۷ جلدی هری پاتر است اثر جی.کی رولینک است که در اوایل سال ۲۰۰۵ به بازار آمد. تمام ۷ جلد این کتاب در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا قرار دارند. در این کتاب به جزئیات کودکی «ولدمورت» یعنی شخصیت منفی و بدجنس داستان‌های هری‌ پاتر پرداخته می‌شود و در آن صحنه‌ی مرگ ناخوشایندی وجود دارد که طرفداران را شوکه می‌کند. جنگ علیه ولدمورت نتیجه خوبی نداشت و برخی از ماگل‌ها نیز در این جنگ قربانی شده‌اند. دامبلدور برای مدت زیادی از هاگوارتز خارج می‌شود. نظم محفل ققنوس از بین رفته است و هنوز با وجود همه جنگ‌های که رخ می‌دهد زندگی ادامه دارد.

نوجوانان جنب و جوش و فعالیت بیشتری دارند و عاشق می‌شوند و در این میان اتفاق‌هایی نیز برای هری می‌افتد. او به وسیله راهنمایی‌های یک شاهزاده دورگه، ساخت معجون را می‌آموزد و با راهنمایی‌های دامبلدور درباره داستان‌های پیچیده درباره پسری تحقیق می‌کند که بعد‌ها ولدمورت شد. او تلاش می‌کند بداند چه چیزی او را آسیپ‌پذیر کرده است.

«هری‌ پاتر و شاهزاده‌ی دورگه» نه تنها یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا است، بلکه در مدت تنها ۲۴ ساعت پس از انتشارش در سال ۲۰۰۵، نزدیک به  ۹ میلیون نسخه از آن به فروش رفته است و این خود به تنهایی یک رکورد جهانی در عرصه فروش کتاب می‌باشد. 

 

۱۳- کیمیاگر؛ ۸۵ میلیون نسخه (پرتغال – ۱۹۸۶) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

کیمیاگروجود کتاب کیمیاگر در این فهرست از نظر عدم هم‌خوانی با سایر کتاب‌های معرفی‌شده، کمی عجیب است. «پائولو کوئیلو – Paulo Coelho» این کتاب را در سال ۱۹۸۶ به زبان پرتغالی نوشته و در سال ۱۹۹۳ به زبان انگلیسی برگردانده است. کیمیاگر اثری تمثیلی است با الهام از داستانی قدیمی و فولکلوریک و زندگی چوپانی را روایت می‌کند که در بیابان‌ها در جستجوی سرنوشت خویش است. این کتاب ترکیب جادو، عرفان و حکمت است و می‌تواند زندگی افراد مختلف را در طول نسل‌های مختلف تغییر بدهد و ما را به پیروی از آرزو‌هایمان تشویق کند. برخی منابع فروش ۶۵ میلیون نسخه را برای کیمیاگر اعلام کرده‌اند. ساخت فیلم «کیمیاگر» هم در استقبال از آن بی‌اثر نبوده است.

 

 

 

۱۴- هری پاتر و حفره اسرارآمیز؛ ۸۰ میلیون نسخه (انگلستان – ۱۹۹۸) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

۲۰ کتاب پرفروش دنیا هری پاتر و حفره اسرارآمیزدومین کتاب مجموعه‌ی هری پاتر در سال ۱۹۹۸ به بازار آمد. در این مجلد معماهای بیشتری از مدرسه «هاگوارتز و ولدرمورت» فاش شد. نمی‌توان علت موفقیت برخی از کتاب‌های هری پاتری را نسبت به سایرین دقیقا تشخیص داد، اما به‌طور کلی تفاوت فروش این کتاب‌ها در حد ۱۰ میلیون است. یعنی هر کتاب با سایرین در حد ۱۰ میلیون بالاتر یا پایین‌تر تفاوت در تعداد فروش دارد که آن هم بنا به نامشخص ‌بودن آمارهای دقیق چندان مهم نیست.

داستان از این قرار است که دورسلی‌ها به اندازه‌ای بدجنس هستند که هری تصمیم می‌گیرد به هاگوارتز، مدرسه جادوگری، برگردد و در این میان از یک موجود عجیب و غریب به نام دابی می‌شنود که اگر هری به هاگوارتز برگردد، اتفاقاتی ناگوار می‌افتد. و اتفاقاتی عجیب مانند ورود استاد جدید و مغرور به نام گیلدوری لوکهارت و وجود روح غمگینی که مدام در دست‌شویی دختر‌ها پرسه می‌زند و رفتار‌های جینی، خواهر رون ویزلی رخ می‌دهد.

همه این مشکلات کوچک به نظر می‌رسید تا این که مشکل بزرگ‌تری پیدا شد. و کسی یا چیزی سعی کرد که دانش‌آموزان هاگوارتز را به سنگ تبدیل بکند. آیا می‌توان گفت که این کار دراکو مالفوی قوی بود؟ یا ممکن است کار هاگرید باشد؟ یا ممکن است انگشت اتهام همه افراد مدرسه به سوی یک نفر باشد و آن هری است؟ 

 

۱۵- ناتور دشت؛ ۷۵ میلیون نسخه (آمریکا – ۱۹۵۱) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

۲۰ کتاب پرفروش دنیا ناتور دشت«ناتور دشت» اثر دوست‌داشتنی «جی.دی. سالینجر – J.D. Salinger»، در سال ۱۹۵۱ نوشته شده و به سرخوردگی‌های دوران نوجوانی می‌پردازد. همانطور که گفته شد، این شاهکار ادبی درباره بیگانگی و نگرانی نوجوانان است و در اصل برای مخاطب بزرگسال در نظر گرفته شده بود؛ اما اکنون نوجوانان در سراسر دنیا آن را می‌خوانند.

این داستان درباره یک پسر نوجوان به نام هولدن کاولفیلد است که به مدت سه روز مدرسه خود در پنسیلوانیا را ترک می‌کند. او باید به نیویورک برگردد. کاولفیلد به اندازه‌ای ساده است که نمی‌تواند در مورد اوضاع خود اظهارنظر کند.

مطالعه‌ی این کتاب به تمام نوجوانان دنیا توصیه می‌شود. خواندن این کتاب در مدارس آمریکایی مانند کتاب داستان دو شهر، باعث افزایش رقم فروش آن شده است.

 

 

۱۶- هری پاتر و جام آتش؛ ۷۰ میلیون نسخه (انگلستان – ۲۰۰۰) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

۲۰ کتاب پرفروش دنیا هری پاتر و جام آتشچهارمین کتاب مجموعه‌ی هری پاتر در سال ۲۰۰۰ به بازار آمد. این اثر به برگزاری مسابقه‌ای در زمینه‌ی جادوگری میان دانش‌آموزان مدرسه هاگوارتز و رقیب‌شان می‌پرداخت. در این کتاب، اولین مواجهه‌ی هری با جسم جدید «ولدرمورت» صورت می‌گیرد و «ولدرمورت» مجدداً در هیبتی جدید باز می‌گردد.

هری پاتر نیمی از دوره‌های آموزش خود را در هاگوارتز تمام کرده و یک جادوگر ۱۴ ساله است. و می‌خواهد از شر دورسلی‌ها خلاص شود و به جام جهانی کوئیدیچ برود. هری نسبت به اتفاقات اسرارآمیزی که قرار است در مدرسه جادوگری رخ بدهد کنجکاوی بسیاری می‌کند. او به مسابقه‌ای فکر می‌کند که در میان هاگوارتز و دو مدرسه رقیب بعد از گذشت صد سال برگذار می‌شود. هری می‌خواهد یک جادوگر عادی باشد، ولی نمی‌تواند بر اساس استاندارد‌های جادوگری عادی باشد و این تفاوت‌ها با سایر افراد اتفاقات مرگ‌باری را برای او رقم می‌زند.

کتاب‌های هری‌ پاتر به تنهایی در سنگین ‌‌شدن وزنه‌ی فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا به سمت آثار تخیلی نقش مهمی ایفا می‌کند. این ژانر، یک-سوم موارد فهرست حاضر را تشکیل می‌دهد.

 

۱۷- هری پاتر و محفل ققنوس؛ ۶۵ میلیون نسخه (انگلستان – ۲۰۰۳) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

۲۰ کتاب پرفروش دنیا هری پاتر و محفل ققنوسجلد پنجم هری پاتر در سال ۲۰۰۳ روانه‌ی بازار کتاب شد و موضوع آن پیرامون جمع‌شدن گروهی از جادوگران برای مبارزه با «ولدرمورت» است. اسمش را نبر یا همان ارباب تاریکی او را تهدید می‌کند و نسبت به جهان جادو بی‌اعتماد می‌شود و دوستش رون، دروازه‌بان تیم کوئیدیچ گریفیندور می‌شود. هری در این راه با قدرت دوستانش، خشم دشمنانش و معنای قربانی شدن آشنا می‌شود. مهم نیست که این جلد از کتاب بیشترین فروش در مجموعه‌ی هری پاتر را داشته یا هری پاتر و جام آتش یا زندانی آزکابان، درهرحال همه‌ی اینها به بدل‌شدن «جی‌.کی. رولینگ» به ثروتمندترین زن جهان با ارزش شبکه‌ای معادل یک میلیارد دلار نقش داشته‌اند.

 

 

 

 

۱۸- هری پاتر و زندانی آزکابان؛ ۶۰ میلیون نسخه (انگلستان – ۱۹۹۹) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

۲۰ کتاب پرفروش دنیا هری پاتر و زندانی آزکاباندر سومین جلد از هری پاتر که در سال ۱۹۹۹ منتشر شد، هری و دوستانش ماجراجویی‌هایی نظیر سفر در زمان و دیدن گریگینه‌ها را تجربه می‌کنند. در این قسمت درباره‌ی والدین هری یعنی جیمز و لیلی هم اطلاعاتی داده می‌شود و از مرگ آنها در راه محافظت از هری صحبت می‌شود.

در خلاصه داستان آمده است که: در طول دوازده سال سیریوس بلک، زندانی معروف دژ وحشتناک آزکابان، که به جرم کشتن ۱۳ نفر با یک نفرین در آن جا زندانی بوده، به عقیده بعضی از افراد، وارث اصلی ارباب تاریکی یعنی ولدمورت است.

اکنون سیریوس از زندان فرار کرده و فقط سر‌نخ‌هایی از او در دست است که امکان دارد جایش را آشکار کند. زیرا نگهبانان زندان شنیده بودند که او در خواب درباره هری حرف‌هایی می‌زند و می‌گوید که او امنیت ندارد و حتی در پناه دیوار‌های مدرسه جادوگری نیز ممکن است، خائنی باشد.

 

 

۱۹- بن هور، قصه‌ای از مسیح؛ ۵۵ میلیون نسخه (آمریکا – ۱۸۸۰) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

۲۰ کتاب پرفروش دنیا بن هورداستان مذهبی و انجیلی «ليو والاس – Lew Wallace» در سال ۱۸۸۰ منتشر شد. این داستان به شکل غیرمستقیم و هوشمندانه به زمانه‌ی زندگی حضرت عیسی(ع) می‌پردازد. قهرمان داستان، فردی به نام «یهودا بن هور» است که از طریق آن زندگی حضرت عیسی (ع) و آن زمان مطرح می‌شود. نویسنده‌ی این اثر از نظر رعایت صحت تاریخ‌ها در این کتاب، دقت زیادی به خرج داده است. «بن هور» در آمریکا بسیار مشهور است و موضوع مذهبی آن هم در این شهرت بی‌تأثیر نبوده است. این کتاب در سال‌های بعد از انتشار بسیار پرفروش بود، اما این روزها دیگر طرفداران چندانی ندارد و بیشتر افراد هم «بن هور» را به خاطر اثری سینمایی با همین نام و با بازی «چارلتون هوستون» در سال ۱۹۵۹ به یاد می‌آورند.

 

 

 

۲۰- هری پاتر و یادگاران مرگ؛ ۵۰ میلیون نسخه (انگلستان – ۲۰۰۷) ۲۰ کتاب پرفروش دنیا

۲۰ کتاب پرفروش دنیا هری پاتر و یادگاران مرگهری پاتر و یادگاران مرگ، آخرین و هفتمین جلد از مجموعه‌ی هری پاتر است که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد و یک سال بعد از انتشار رقم فروش آن ۴۴ میلیون نسخه بود. این میزان از فروش قبل از انتشار نسخه‌ی کاغذی کتاب بود. بعد از انتشار هم حدود ۵۰ میلیون نسخه به فروش رفت.

داستان یادگاران مرگ، ماموریتی قهرمانانه است و فقط روایتگر جست‌و‌جوی هری برای هورکراکس‌ها نیست. بلکه ماجراجویی‌های او را از زمانی که نوجوان بود تا زمانی که مرد جوانی شد برای خواننده بیان می‌کند. و نشان می‌دهد که هری با خطر‌هایی رو‌به‌رو می‌شود که در گذشته بسیار کم با آن‌ها مواجه شده بود و تجربه‌ای ندارد. از خطر تهدید مرگ‌خواران تا کسی که اسمش را نباید ببرد. و خطر از دست دادن ایمان به خود که قسمتی از ماجرا است. و هری مجبور است که با آن‌ها مقابله کند.

 

 

 

 

 کتاب تو کتاب را در اینستاگرام حمایت کنید

https://www.instagram.com/ketabtooke

برچسب ها :

اخبار مرتبط

با توجه به مطالبی که در این بخش خواندید، این مقالات به شما پیشنهاد می‌گردد.

محصولات پیشنهادی

با توجه به مطالبی که در این بخش خواندید، این محصولات به شما پیشنهاد می‌گردد.

نظرات کاربران

لطفاً نظرات خود را نسبت به این بخش در کادر زیر وارد فرمایید. فراموش نکنید که نظر شما عزیزان برای ارتقاء فعالیت ما بسیار ارزشمند می‌باشد.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “۲۰ کتاب پرفروش دنیا”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال رایگان به سراسر ایران
ارسال کمتر از ۲ ساعت در تهران
سفارش تلفنی با شماره ۶۶۹۵۷۹۸۲-۰۲۱
سلامت بسته بندی

ketabtooketab| All rights reserved